–School News

Teen Talk

By Jazzlynn Hickman

(Jazzlynn is off duty for the summer)

Hello, my name is Jazzlynn Hickman. I am the daughter of Jacquelyn Hickman-Hill and Martye Hickman, Sr. I am a Junior at Water Valley High School. I am 17 years old and would like to try something new for our newspaper.

    I am an intern who is very interested in journalism. I enjoy photography and would like to turn my interest into a career. I participate in the yearbook staff at Water Valley High School and am also in the band.

    Each week I will have a feature in the paper to appeal to the eye of my generation and what goes on in school.

———————————



WV Schools Offer Free Summer Feeding

    The Water Valley School District will sponsor its annual FREE Summer Feeding Program June 2 through June 27 at the Davidson Elementary School Cafeteria. Free meals will be served to children age zero to age 18.

    Child Nutrition Director Latonia Smith states that the health of our children is already in high alert. We need to provide nutritious meals to children in the community during the summer when they don’t otherwise have access to school lunch.

    This program draws children into a safe environment and parents know their children are receiving free, healthy meals during the day.

    “I encourage parents to allow their child/children to participate in this free summer feeding,” Smith said.

  Lunch will be served daily form 10:30 a.m. until 12:30 p.m. No meals will be served before or after the allotted serving times.

  Bus transportation will be provided for children who live in the city limits. Pick-up locations can be requested by contacting Latonia Smith at (662) 473-1203.

  Adult supervision is required for all children.  In accordance with Federal law and U.S. Department of Agriculture policy, this institution is prohibited from discrimination on any basis.

———————————

Davidson Elementary 2007-2008 Star Students

  Davidson Elementary School students chosen as Star Students throughout the school year of 2007-08 (listed by month, August to April) include:

Kindergarten

  Teacher Williamson: Tyler Brasher, Jaliyah Hervey, Kentrell Walker, Jasmine Chandler, Malaysia Spearman, Myesha Morgan, Brandon Washington, Hunter Moore, and LaDarrious Carothers;

  Teacher Benoist: Jake Wilkinson, Caitlyn Green, JaMaiyah Carothers, Savannah Sumner, Morgan Owens, Destiny Schmitz, Calin Brown, ShyTerrika Booker, and Camya Pride;

  Teacher Hovious: Lillian Lindsey, Coulter Clement, Anna Gray Stark, Jalen Southern, Brett Bain, Marquasha Caldwell, La’Derica Pomerlee, Tanea Hoskins, and Tamea Hoskins;

  Teacher Kehoe: Kaitlyn Tatum, Colin Benson, Brandon Potts, Julianna Ingram, Taylor Dean, Olivia Pratt, Javion Wilks, and Grant Burress;

  Teacher Stark: Austin Potts, Christina Adams, Dylan Jones, Perrion Rockette, Quatricia Franklin, Dominic Pryor, Sadie Weldon, Jaylin Tolbert, and Juan Dedeaux;

First Grade

  Teacher Gore: TiEricka Reece, Chapel Hyde, Shaylynn Thompson, Ceddrick White, Sara Catherine Brooks, Ta’Nia Hawkins, Jamarri Sims, Autumn McCluskey, Isaiah White; Trophy Winner, TiEricka Reece;

  Teacher Lowery: Tracy Taylor, Anna Chrestman, Alexis Gooch, Andrew Haas, Haley Alexander, Benson Dunn, Shamiyah Judson, Taiyanna Glaspie, Alex Williams; Trophy Winner, Alexis Gooch;

  Teacher Sparks: Beyonce Shaw, Cloie Taylor, Jayla Murphy, Martavius Rockette, Dakota Clements, Hannah White, Alicia Rubino, Zach Snider, Blake Hernandez; Trophy Winner, Beyonce Shaw;

  Teacher Barnes: Devin Booker, Abby Davis, Anna Mills Avant, Kenneth Few, P. J. Gary, Dee Thompson, Catie Magee, Brooks Hodge, Catherine Hill; Trophy Winner, Anna Mills Avant;

  Teacher Taylor: Kierra Lee, Nick Faust, Mary Claire Kimzey, Will McCluskey, Rayvon Wilks, Layne Sharp, Daunte Ragland, Kameron Sayles, Karkin Gardiner and Brandon Mardis; Trophy Winner, Kierra Lee;

  Teacher York: Lee Ann Sims, Joseph Witt, Laura Turner, Jackson Koshenina, Katie Fowler, Mary Kate Newman, Gloria Crocker, Carmen Laster, Katelyn Sapp; Trophy Winner, Gloria Crocker;

Second Grade

  Teacher Blake: Keelan Swearengen, Austin Fly, Erica Fleming, Jayvon Morgan, Katlin LaCook, Quinnterious Morgan, Joseph Washington, Shania Phillips, Shon Hastings; May, Alyssa Camfield; Trophy Winnter, Jayvon Morgan;

  Teacher Burrell: Elizabeth Mitchell, RaMesiya Robinson, Cole Burlison, Jeremiah Ray, Emily Hughes, Nadia Cooper, Ladesha White, Jervonda Turner, Summer Wortham; May, Harley Cobb; Trophy Winner, Jeremiah Ray;

  Teacher Holt: Aijah Turner, Gavin Darby, Sarah Davis, Caroline Tyler, Hannah Higdon, Reagan Shaw, Carlye Washington, Bailey Claire Wilkinson, Trey Pullen; Trophy Winner, Aijah Turner;

  Teacher Kisner: Brianna Walls, Garrett Vanlandingham, Brittany Adams, Donterrius Miller, Jeremy Jenkins, Donovan Hervey, Jamila Harris, Shakindra Henderson, Kimberly Turner; Trophy Winner, Brianna Walls;

  Teacher McMinn: Jamie Owens, Cody Tatum, Sidney Kimzey, Dillian McKinney, Brittany Hughes, Clardis Galloway, Nate Griffin, Javah Spence, Javarius Benson; Trophy Winner, Javarius Benson;

  Teacher Noel: Carolyn Kelley, Brennon Peacock, Brittany Gooch, QuaShonda Thomas, Donterrius Hervey, Niquisha Woodard, Jaya Wiley, Savannah McGavock, Alex Martin; Trophy Winner, Brennan Peacock;

Third Grade

  Teacher Person: Shyhiem Brown, Taylor Anne Trusty, Houston Stark, Jacqui Beasley, Gabe Edwards, Coley Taylor, Octivia Neely, Katelyn Stanford, Courtney Winters; Trophy Winner, Houston Stark;

  Teacher Reed: Mahagony Jones, Robert Mitchell, Te’mara Gilliam, Garrett Bynum, Corterius Booker, Shay Sheffield, Kenny Goolsby, Elijan Reid, Ross Ingram; Trophy Winner, Kenny Goolsby;

  Teacher McMahen: Odarion Campbell, Charlie Dettor, Katelin Byars, Ricky Meyers, Georgia Caine, Tyler Smith, Jeannie Cheryl Stone, Sabrina Crain, Salanthia Cooke; Trophy Winner, Charlie Dettor;

  Teacher Fox: Emilee Moser, Kelsey Plummer, Emmarina Wilks, Tekeria Hervey, Shidarika Mays, Megan Green, Briana Harkness, Noah Harmon, Kortnee Hervey; Trophy Winner, Kelsey Plummer;

  Teacher Craven: Nikkia Cox, Nicole Alexander, Austin Ethridge, Shadarrica Tyson, Alissa Cummings, Taghee James, Morgan Moody, Maegan Avant, Justin Poyner; Trophy Winner, Austin Ethridge;

  Teacher Hill: Jacob Stone, Deasia Morgan, Vaughn Hart, Erik Williams, Noah Landry, Maddison Hernandez, Jake Rotenberry, Hartley Camp, Trey Pipkin; Trophy Winner, Jake Rotenberry;

 

Fourth Grade

  Teacher Burgess: Makayla Harvey, Tina Chandler, Brian Fox, Tyler Rogers, Kirkland Horton, Kierra Smith, Chasity Poyner, Brittany Jackson, Chiquita Morgan; Trophy Winner, Makayla Harvey;

  Teacher DeLoach: Haley Locke, Caitlin Gray, Brian Wilhite, Ben Wright, III, Dylan King, Sakia Townsend, Addy Welch, Meagan Schmitz, Jackson Ward; Trophy Winner, Sakia Townsend;

  Teacher McCaslin: Greta Koshenina, Austin Smith, Reager Stark, John Thomas Stanford, Libba Stark, Maddie Hammond, Keauana Farrow, Brenna Pullen, Johnathan Tolbert; Trophy Winner, Greta Koshenina;

  Teacher Ray: Lexie Fowler, Mackenzie Gordon, Anna Katherine Burress, Ally Avant, Tyqurisha Horton, Cooper Clement, James Townsend, Sydney Byrd, Austin King; Trophy Winner, Lexie Fowler;

  Teacher Naron: Brandon Smith, Quaneisha Morgan, Donovan Gaston, Grant Blake, Roderica Wrenn, Makenzie Chandler, Deja Dedeaux, Bailey Higdon, Mika Kafka; Trophy Winner, Brandon Smith;

Fifth Grade

  Teacher Norwood: Jasmine Polk, Autumn Jones, Justin Hervey, Destiny Riley, Hannah Story, Amy Rogers, Megan May, Michael Hines, Des’ree Bland; Trophy Winner, Autumn Jones;

  Teacher Thompson: Jordan Lowery, Dangelo Glaspie, Shy Folson, Faith Henderson, Chipper Nix, Zamia Caldwell, Derrick Gooch, Stanton Sparks, Karlan Denley; Trophy Winner, Dangelo Glaspie;

  Teacher Booker: Brandi Herron, T. K. Townsend, Sally Kate Taylor, John Tyler, Kelsey Hernandez, Caitlin Reid, Anthony Robinson, Jayme Tubbs, Makario Horton; Trophy Winner, Brandi Herron;

  Teacher Yount: Rachael Witt, Mackenzie Glasgow, Cavondreia Hirsch, Chelsey Hastings, Frances Tidwell, Kacie Lee, Evan Colson, Annie Person, Demetruis Ingram; Trophy Winner, Rachael Witt;

  Teacher Russell: Brandon Bounds, Callie Jordan, Matt Sledge, David Clolinger, Cate Wrenn, Chase Stone, Matt Sledge, Cate Wrenn; no April; Trophy Winner, Matt Sledge;

  Teacher McDaniel: Jazmine Rogers, Conner Gray, Erin Howell, Cody Provine, Robert Mays, Jonathan Samuel, Jonathan Kent, Laura Vaughn, Shaikayla Orr; Trophy Winner, Jonathan Kent;

 

Sixth Grade

  Teacher Rich: Shanterian Gaston, Abigail Cobb, New Stough, Deon Gilliam, Shakeshia Harris, Cortaveus Hawkins, Chris Avant, Dustin Davis, Gary Bolden; Trophy Winner, New Stough;

  Teacher Tallie: Kelsey Neeley, Cami Taylor, Matthew Shepherd, Cody Schmitz, Tyler Epes, Aderion Gilliam, Dillon Zinn, Selina Hickman, Aquarius Phillips; Trophy Winner, Kelsey Neeley;

  Teacher Daniels: Ja’Keba Gooch, Garrett King, Callie Trusty, Cody Greer, Lee Mitchell, Peyton Hill, Montez Hairston, Callie Trusty, Janu Patel; Trophy Winner, Callie Trusty;

  Teacher Willingham: Shade Epes, Cole Camp, Devonte’ Soileau, Kaneicia White, Kala Reynolds, Tanner Mills; No selection was made in February, March and April; Trophy Winner, Kala Reynolds;

  Teacher Anderson: Sydney Nelson, Anna Williamson, Kristian Beaver, Austin Whiteside, Jonathan Patterson, Deonterio Neely, Sydney Nelson, Jonathan Patterson, Sydney Nelson; Trophy Winner, Sydney Nelson;

  Teacher Landry: Taylor Smith, Jasmine Phillips, Kevin Lee, Tiffany Henderson, Wyatt Holloway, Leandrea Telford, Cody Bryan, Taylor Smith, Elizabeth Davis; Trophy Winner, Jasmine Phillips.


Leave a Comment