Skip to content

State Funding Reduces

State Funding Reduces
Burden On WV Parents

By David Howell
Editor

    Beginning the 2007-2008 school year, parents will have a little less strain on their pocket books during the August back-to-school time.
    The Water Valley School Board accepted a proposal by Superintendent Sammy Higdon to eliminate most  fees at the district’s schools. These fees include lab fees, books fees, arts fees, registration fees and others. The decision was made Monday night at the regular-scheduled meeting.
    Higdon also said the supply lists that are sent home at the beginning of each school year has also been trimmed.
    Higdon presented a supply list from each grade at the elementary school, which showed than many items that parents have been responsible for purchasing were eliminated. An example, the kindergarten list, was trimmed from 20 items to 13 items.
    An example of items that remain on that supply list back pack, pencils, crayons, folders and glue. Items that had been cut from that list that the school will purchase include paper, ziploc bags, tape, soap and others.
    “This is a big step, I get the most complaints from parents abouts fees and the supply list,” said board president Ray Hawkins.
    “I commend you, August is a tough time for parents,” board member Cayce Washington echoed.
    “The only fees we would have is a parking fee,” Higdon said, adding that this is a privilege for students.
    Higdon said the MAEP money will compensate the fee-generated money the school currently receives.
    This move came after state lawmakers voted to fully fund the Mississippi Adequate Education Program (MAEP) during the General Session earlier this year.
    MAEP is the funding formula used to establish adequate current operation funding levels necessary for each school district in the state. It is the most contentious topic each session as state lawmaker work to balance the budget. MAEP had not been fully funded for four years. This year, Higdon said the district will receive $386,000 more state funding than last year.
    “It is highly possible that we are the only district in the state that will not charge fees,” Higdon said about the decision.
    In other preparations for the 2007-2008 school year, school board members went into executive session to look at personnel recommendations as teachers and staff are hired for the upcoming school year.
    Higdon said slots vacated by staff members will again be minimial this year – the district will lose one person at the elementary school and five or six at the high school. One vacancy will be the assistant principal slot, after Jerry Holt announced he will retire June 30. Higdon also told board members that he will retire when his contract expires, which will be in two years.
    Teachers and staff members hirings approved Monday night include:
    Elementary School:
    Kindergarten Teachers
    Shelia Benoist
    Carmille Hovious
    Ashley Kehoe
    Charla Stark
    Dawn Williamson
    First Grade Teachers
    Donna Barnes
    Lori Gore
    Christy Lowery
    Brendi Sparks
    Pamela Taylor
    Rebecca York
    Second Grade Teachers
    Donna Blake
    Melissa Burrell
    Lou Ann Holt
    Tracy Kisner
    Christie Noel
    Third Grade Teachers
    Collen Craven, Math
    Renita Fox, Language Arts
    Jill Hill, Language Arts
    Vickie Person, Language Arts
    Alana Reed, Math
    Renee Thompson, Math
    Fourth Grade Teachers
    Valerie Burgess, Language Arts
    Rebecca DeLoach, Math
    Lisa Edwards, Math
    Kristen McCaslin, Math
    Katie Naron, Language Arts
    Pat Ray, Language Arts
    Fifth Grade Teachers
    Vietta Booker, Math
    Alina Harges, Math
    Maggie McDaniel, Math
    Sharman Norwood, Language Arts
    Brandy Russell, Language Arts
    Whitney Yount, Language Arts
    Sixth Grade Teachers
    Will Anderson, Language Arts
    Amy Daniels, Math
    Ashley Harrison, Language Arts
    Angela Landry, Math
    Trenisha Tallie, Math
    Rose Willingham, Language Arts
    Special Education Teachers
    Madistean Cooper
    Lisa Dettor
    Robin Fielder
    Cissy Griffin
    Cheryl Harris
    JoBeth Alford, Enrichment
    
    Shane Brown, Physical Education/Coach
    Heather Card, Speech Pathologist
    Grace Dickerson, T.S. T. Coordinator
    Haley Fairbanks, Speech Pathologist
    Hugh Gurner, Librarian
    Tammy Nix, Enrichment
    Suzanne Reed, Lead Teacher
    Linda Williamson, Counselor
    Mary Freeman, Elementary Music
    Leasie Gilley, Secretary
    Gloria Jackson, Special Ed. Secretary
    Teaching Assistants
    Audra Ashford
    Kim Baker
    Heather Brown
    Ophelia Buford
    Heather Bynum
    Suzanne Cofer
    Darlene Fleming
    Bettina Hammond
    Crystal Magee
    Lisa Murrell
    Anita Phillips
    Sherry Phillips
    Patricia Reed
    Cathy Sartain
    Kristy Tatum
    Mercy Turner
Title One Aides
    Nicole Eubanks
    Pamela Harris
    Bennie Faye Phillips
    Rochelle Southern
Special Education Facilitators
    Theresa Chandler
    Irene Judson
    Jackie Harmon
    Lee S. McMahen, Elementary School Teacher
    Alternative School:
    Trea Higdon
    High School:
    Debra Anderson, Computer Discovery
    Doug Anderson, Visual Arts
    Byron Beard, Building Trades
    Allison Black, Special Needs
    Beth Black, Language Arts
    Jeani Black, Mathematics
    Mary Bonner, Technology Discovery
    Jeff Byrd, Social Studies
    Jennifer Carwile, Science
    Sammie Cobern, Mathematics
    Gary Drewery, Physical Education/Health
    Patsy Edwards, Librarian Education/Health
    Patsy Edwards, Librarian/Media Specialist
    Clint Faust, Mathematics
    Steve Ford, Science
    Linda Glidewell, Special Needs
    Brenda Gulledge, Special Needs
    Amanda Goodwin, Mathematics
    Karen Hamilton, Mathematics/Band
    Trent Hammond, Science
    Elizabeth Hawkins, Special Needs
    Brad Hayden, Language Arts
    Diana Hinton, Language Arts
    Pam Ivey, Career Discovery
    Amanda Jennings, Language Arts
    Edith Kennemore, Special Education
    Jo Ann King, Business and Technology
    Jo Ann King, Business and Technology
    Donna Lane, French I and II / Language Arts
    Shane Linzy, Social Studies
    Dana McConnell, Counselor
    Suzanne McCullough, Physical Education/Health
    John Mistilis, Social Studies
    Valerie Morgan, Family and Consumer Science
    Doug Robbins, Social Studies
    Shelly Rotenberry, Language Arts
    John Sherman, Drriver’s Education
    Anna Smith, Science
    Victor Steen, Band/Music
    Billy Thacker, Agriscience
    Kathy True, Language Arts
    Terri Turner, Sepcial Needs
    Tracey Varner, Mathematics
    Nancy Wooten, Special Needs
    John Walker, Social Studies
    Nancy Wooten, Special Needs
    Support Staff (Non-certified)
    Reeda Cofer, Secretary Tech Prep
    Deneice Fowler, High School Secretary
    D.A. Hervey, Support Staff Technician
    Angie Hoskins, Special Education Facilitator
    Cathy Patton, Special Education Facilitator
    Annette Reynolds, Special Education Facilitator
    Susan Shaw, Bookkeeper
    Extra-Curricular Activites:
    Will Anderson, Assistant Softball Coach
    Shane Brown, Softball
    Melissa Burrell, Cheer Coach
    Colleen Crave, Cheer Coach
    Gary Drewery, Athletic Director
    Clint Faust, Assistant Football Coach
    Trent Hammond, Head Football Coach
    Trea Higdon, Assistant Football Coach/Track Coach
    Shane Linzy, Head Girls Basketball Coach, Head Volleyball Coach, Assistant Track Coach
    Suzanne McCullough, Junior High Giurls Basketball Coach, Assistant Volleyball Coach
    Bryant Mix, Assistant Football Coach/Assisant Junior High High Football Coach, Assisant Track Coach/ Junior High Track Coach
    Doug Robbins, Head Baseball, Assistant Junior High Football Coach, Junior High Baseball Coach
    John Sherman, Head Boys Basketball Coach
    John Walker, Head Junior High Football Coach, Head Junior High Basketball Coach, Assistant High School Football Coach, Assistant High School Baseball Coach
    Jason Langdon, Para-professional/Coach
    Substitutes:
    Alana Causey
    Jarrod Dickey
    Michael Fonte
    Rick Glidewell
    Jerry Helms
    Kalinda Jenkins
    Jonathan Jernigan
    Jennifer McMinn
    Delice Reece
    Food Service
    Hazel Alexander
    Karon Alexander
    Stephanie Alford
    Lillie Buck
    Rickie Cox
    Annie Ellis
    Mary Harden
    Dorothy Jenkins
    Dewayne Neal
    Hattie Polk
    Mae Ruth Rucker
    Loretta Smith
    Lavern Willingham
    Bus Drivers
    Byron Beard
    Larry Carr
    Murry Dixon
    Gary Drewery
    John Dunn
    Cynthia Harmon
    Leroy Harris
    Rolen Hoskins
    Hugh Lawson
    Tammie Maclin
    Suzanne McCullough
    Butler McLeod
    Bryant Mix
    Hosea Rockette
    Bubba Simmons
    Jane Snider
    Lorriane Turner
    Substitute Bus Drivers
    Lewis Camp
    Jr. Camp
    Chester Drewery
    Clint Faust
    Shayne Linzy
    Mario Weekley
    Full-time Janitors
    Linda Bailey
    Willie Sayles
    Terrell Daniels
    Part-time Janitors
    Enos Conard
    Teresa Crawford
    Richard Morgan
    Student Workers
    Melinda Jenkins
    Marvelle Hervey
    Tremaine Rowsey
    Yoshika Sayles
    Yashunda Rosey
    Terrell Daniels, Jr.
    DeMarcus Wilson
    

    
        
    
    Higdon said that the board approved all of the people on the list recommended. Currently the district has only six or seven staff members leaving at the end of the school year.
    Hirees for the 2007-2008 school year.
    
   

Leave a Comment